ПАМ’ЯТКООХОРОННА ДІЯЛЬНІСТЬ КРАЄЗНАВЦІВ УМАНЩИНИ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ ХХ СТ. (М. БІЛЯШІВСЬКИЙ, Д. ЩЕРБАКІВСЬКИЙ, П. КУРІННИЙ)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31499/2519-2035.12.2025.325596

Анотація

Стаття присвячена дослідженню внеску краєзнавців Уманщини в становлення та розвиток пам’яткоохоронної роботи на теренах українських земель в першій третині ХХ ст. Авторки наголошують, що збережені пам’ятки історії та культури є цінним джерелом духовного збагачення та самоідентифікації українців. Тому узагальнення історичного досвіду пам’яткоохоронної діяльності із збереження культурних цінностей є особливо актуальним. Важко зараз уявити, як склалася б доля нашої культурної спадщини, якби не самовіддана і талановита діяльність багатьох історичних постатей, в тому числі знаних краєзнавців Уманщини ‑ М. Біляшівського, Д. Щербаківського та П. Курінного.

Як висновок, вказано, що науковці не лише здійснювали виявлення та дослідження історичних пам’яток матеріальної культури, а й ставали членами різноманітних секцій, комісій, товариств, експедицій, які були фундаментом пам’яткоохоронної роботи в першій третині ХХ ст. та виконували функції популяризації історико-краєзнавчої діяльності.

Пам’яткоохоронна діяльність краєзнавців Уманщини мала значний адміністративний та координаційний потенціал, тому їхній внесок у справу збереження культурних цінностей важко переоцінити.

Біографії авторів

Ольга Лісовська, Уманський державний педагогічний університету імені Павла Тичини

кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

(Україна, Умань)

Ольга Скус , Уманський державний педагогічний університету імені Павла Тичини

кандидат історичних наук, професор кафедри історії України

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

(Україна, Умань)

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-28

Номер

Розділ

Регіональна історія